Historie oddílu

První skautský oddíl v Kamenici nad Lipou založil místní učitel František Sadílek již v roce 1936. Avšak zanedlouho poté byla během 2. světové války v roce 1940 skautská činnost zakázána a s tím také zanikl skauting v Kamenici. Přestože se po 2. světové válce a v době Pražského jara skauting obnovoval na mnohých místech po celé České republice, v Kamenici a blízkém okolí se skautingu začalo dařit až v 90. let. 

Zpívání sluníčku a nošení indiánských šatů jsou tradice, které dodržujeme od prvních táborů do teď.

Historie našeho oddílu započala v nedaleké obci Bohdalín v roce 1990. V tomto roce se Dagmar Hrouzková (Dada) společně se svým manželem Petrem Hrouzkem (Pimem) rozhodli obnovit na Kamenicku skauting, který byl v předešlých letech zakázán komunistickým režimem. Skauting začal v Bohdalíně vzkvétat a již v červenci roku 1991 společně holky a kluci vyjeli k rybníku Huntov na 1. tábor našeho střediska – Tábor raků. A protože byl o skauting opravdu velký zájem, nadcházející rok již dívky i kluci tábořili samostatně. Náš oddíl jel opět na Huntov, na tábor Ampetu wi, kde také získal své jméno – Činčapi Anpetu wi.

Je nás více, ale stále dokážeme táhnout za stejný provaz! Foto: Denisa Krejčí

Během třiceti let naší existence jsme naši hlavní činnost přesunuly do Kamenice nad Lipou, máme za sebou nespočet uspořádaných výprav, schůzek a 32 letních táborů pro cca. 50 členek oddílu. V současné době jsme v Kamenici nad Lipou jediný skautský dívčí oddíl a úzce spolupracujeme s ostatními oddíly v rámci našeho skautského střediska Fidelis et Fortis.

Tříkrálové sbírky se účastníme pravidelně. Foto: Michal Krejčí (Milouš)

Náš oddíl se nevěnuje pouze programům pro děti, ale také se pravidelně aktivně zapojujeme do dění ve společnosti – podílíme se na přípravách lokálních akcí pro veřejnost v Kamenici nad Lipou a blízkém okolí (např. Lov na draka, Betlémské světýlko), zapojujeme se do služby společnosti – pomáháme oblastní Farní charitě v Kamenici nad Lipou (např. během Národní potravinové sbírky, Tříkrálové sbírky) či městu Kamenice nad Lipou a obci Bohdalín (např. během pandemie koronaviru, akce Čistá Vysočina). Naše členky se taktéž zapojují do příprav akcí přesahující oblast našeho působení a podílí se na přípravách vzdělávacích skautských kurzů či akcí pro širokou veřejnost v Jihočeském kraji (např. hra Mafie).

Mafie – městská hra, jenž se účastní přes 300 účastníků a účastnic z celého Jihočeského kraje. Foto: Liduš Cimbůrková